Pasikviesk į susitikimą

Šiais metais „Misija Sibiras‘19" ekspedicija išvyko į Kazachstano Respubliką, kur išsaugojo politinių kalinių atminimą Karagandos bei Ekibastūzo apylinkėse. Aplankėme 18 kapinių, kuriose suradome ir sutvarkėme beveik 130 lietuvių kapų, o mūsų istorijai svarbiose vietose palikome 3 memorialinius ženklus.

Per metus suorganizuojame daugiau nei 300 susitikimų, todėl atsakymas gali užtrukti, bet susisieksime ir suderinsime detales su kiekvienu, užpildžiusiu anketą.

Susitikimo dalyvių amžius ar grupės dydis yra neribojami, nurodykite preliminarų planą registracijos anketoje, ir mes pasiruošime susitikimui taip, kad įtrauktume bet kokią auditoriją!

Jeigu susitikimas yra renginio dalis, o renginio data nėra lanksti, prašome apie tai informuoti pastabose.

Jei turite unikalių pageidavimų arba klausimų, susisiekite su mumis telefonu +37069377292 arba el. paštu [email protected].


Siūloma data nr. 1
Siūloma data nr. 2
Dalyvauk ekspedicijoje

Džiaugiamės, kad nori tapti ekspedicijos dalimi! Šiemet atranka į ekspediciją baigėsi. Lauksime tavo anketos kitų metų pavasarį.

Ištark, išgirsk, išsaugok
Miestas
Laikas
Uždaryti
2011 Tadžikistanas metų ekspedicija Kitų metų ekspedicijos
Vykusios
Ekspedicijos
2011 metų ekspedicija (Tadžikistanas) Kitų metų ekspedicijos

2011 m. ekspedicijai buvo pasirinkta nesibaigiančiais medvilnės laukais nusėta Tadžikistano Respublika. Ekspedicijos metu aplankytos vietovės: Dušanbė, Ujaly, Kuibyševskij, Kyzylkala, Kurgan-Tiubė, Pervoje, Vakašas, Kolchozobodas.

Ekspedicijos dalyviai aplankė ir sutvarkė šias vietas: Dušanbė, Kurgan-Tiubė, Kuibyševskas, Kolchozabadas, Sarbandas, Zarja-Vostokas, Vachša, Puškino ir Lermontovo kolūkiai. Atstumas nuo Vilniaus - 4 855 km. Vietos žmonių skaičius - 8,610,000. Lietuvių tremtinių skaičius - daugiau nei 1000.

Surengti ekspediciją į dar mažiau žinomą kalinimo vietų kraštą paskatino sėkminga ekspedicija 2009 m. Kazachstane, mat visuomenę, ypač jaunimą, pavyko sudominti ekspedicijos rezultatais.

2011 m. ekspedicijai buvo pasirinkta nesibaigiančiais medvilnės laukais nusėta Tadžikistano Respublika. Žlugus Sovietų Sąjungai Tadžikija 1991 m. rugsėjo 9 d. atgavo nepriklausomybę, bet ilgą laiką tebebuvo priklausoma nuo pilietinio karo baigties, milžiniškos emigracijos ir Rusijos karinių pajėgų, vis dar dislokuotų šalyje. Be to, mūsų šalis sieja bendra istorija - tiesa, ne pati maloniausia.

1945 m. gegužės 3 d. 9.30 val. lietuvių šeimų pilnas ešelonas iš Kauno pajudėjo į Stalinabadą (dabartinė Dušanbė), Tadžikistano sostinę. Po kelių savaičių sunkios kelionės traukinys pasiekė Tadžikinstano Kurgan-Tiubė sritį. Kiek tą gegužės rytą iš Kauno išvežta žmonių, tiksliai nežinoma iki šiol. Dirbti medvilnės laukuose, kepinant saulei, 50 laipsnių karštyje buvo nepakeliamai sunku. Nežmoniški karščiai lietuvius guldė vieną po kito. Maliarija ir badas buvo daugelio ligų priežastys. Daugiausia tremtinių (apie 300 žmonių) Tadžikistane mirė pirmą 1945-1946 m. žiemą. Žinoma, kad iš 50 šeimų, atvežtų į Ujaly gyvenvietės Budiono kolūkį, po dvejų metų gyvi liko vos 9 žmonės.

Jaunimo ekspedicijos metu aplankytos vietovės: Dušanbė, Ujaly, Kuibyševskij, Kyzylkala, Kurgan-Tiubė, Pervoje, Vakašas, Kolchozobodas. Viename iš aplankytų kaimų, Kyrove, ekspedicijos dalyviai surado vieno iš bendrakeleivių Eigmino Dagio proprosenelės kapą. Ši asmeninė šeimos istorija nė vieno dalyvio nepaliko abejingo.

Svarbiausias ir išliekamąją vertę turintis ekspedicijos akcentas Kurgan-Tiubė miesto kapinėse buvo ekspedicijos dalyvių sudėtas simbolinis kryžių kalnelis - paminklas Sibire likusiems lietuviams atminti.

Koordinatės
38.8610° N, 71.2761° E
Dalyviai
 • Algis Vyšniūnas
  Ekspedicijos vadovas, 53 m.
 • Agnė Kvedaraitė
  Kilusi iš Panevėžio, 19 m.
 • Dalius Pranskevičius
  Kilęs iš Prienų, 23 m.
 • Eigminas Dagys
  Kilęs iš Vilniaus, 28 m.
 • Jaunius Matonis
  Žurnalistas, 43 m.
 • Judita Žilėnaitė
  Kilusi iš Ignalinos, 25 m.
 • Mindaugas Docaitis
  Kilęs iš Kelmės, 22 m.
 • Ugnė Petrauskaitė
  Kilusi iš Vilniaus, 26 m.
Fotogalerija
Filmas