Šiais metais „Misija Sibiras‘19" ekspedicija išvyko į Kazachstano Respubliką, kur išsaugojo politinių kalinių atminimą Karagandos bei Ekibastūzo apylinkėse. Aplankėme 18 kapinių, kuriose suradome ir sutvarkėme beveik 130 lietuvių kapų, o mūsų istorijai svarbiose vietose palikome 3 memorialinius ženklus.
Per metus suorganizuojame daugiau nei 300 susitikimų, todėl atsakymas gali užtrukti, bet susisieksime ir suderinsime detales su kiekvienu, užpildžiusiu anketą.
Susitikimo dalyvių amžius ar grupės dydis yra neribojami, nurodykite preliminarų planą registracijos anketoje, ir mes pasiruošime susitikimui taip, kad įtrauktume bet kokią auditoriją!
Jeigu susitikimas yra renginio dalis, o renginio data nėra lanksti, prašome apie tai informuoti pastabose.
Jei turite unikalių pageidavimų arba klausimų, susisiekite su mumis telefonu +37069377292 arba el. paštu [email protected].
Džiaugiamės, kad nori tapti ekspedicijos dalimi! Šiemet atranka į ekspediciją baigėsi. Lauksime tavo anketos kitų metų pavasarį.
Ekspedicijos dalyviai aplankė ir sutvarkė šias vietas: Kolominskie Grivy, Narymas, Ust Jamai, Kuruzurovas, Kurolinas, Rybinskas, Kliukvinka, Karelinas, 86 kvartalas, Belyj Jaras. Atstumas nuo Vilniaus - 4 563 km. Vietos žmonių skaičius - 1,047,394. Lietuvių tremtinių skaičius - daugiau nei 8 000.
Dešimtmečio ekspedicijos tiksluose buvo dar vienas papildomas įrašas - su Tomsko vietos valdžia suderinti leidimą, kad miesto centre esančiame skverelyje būtų galima pastatyti simbolinį paminklą Lietuvos tremtiniams. Tokius paminklus latviai, estai, japonai, vokiečiai, ukrainiečiai ir kitų šalių piliečiai pastatė jau prieš keletą metų. Tomske ši lietuviškumo salelė atsirado po mažiau nei metų.
Pažymint projekto dešimtmetį, pirmą kartą prie ekspedicijos prisijungė dalyviai iš Latvijos ir Estijos. Taip buvo suvienytos trys Baltijos šalys, siekiant išsaugoti bendrą istorinę atmintį apie skaudžius XX a. vidurio istorijos įvykius. Juo labiau, kad nuo sovietinio režimo nukentėjusių asmenų skaičiai visose Baltijos respublikose labai panašūs. Vien 1941 m. į Tomsko sritį buvo ištremta 3 900 lietuvių, latvių ir estų. Sunku įsivaizduoti, bet iš šio skaičiaus net 45 proc. žmonių buvo iš Lietuvos. Todėl toks bendras Baltijos šalių ekspedicijos rengimo žingsnis - tai dar vienas įsipareigojimas ne tik projekto "Misija Sibiras" organizatoriams, bet ir kitoms visuomenės grupėms nenustoti ir toliau rūpintis istorinės atminties išsaugojimu, pradėtu 1989 m. "Baltijos kelyje".
Liepos 17-ąją, Pasaulio lietuvių vienybės dieną, išlydėta 16 dalyvių komanda, kurioje buvo ir savo mamos šeimos tremties vietas Tomsko srityje pasiryžęs surasti vienas iš nepriklausomybės šauklių, grupės "Antis" lyderis Algirdas Kaušpėdas. Komandai teko įveikti kliūtis, su kuriomis dar nė vienai ekspedicijai neteko susidurti, tačiau ir tai nesutrukdė aplankyti lietuvio Viktoro Panovo su žmona Lydija (Belyj Jare), Stanislavos Vitalijos Galvydytės (Parabelėje), Anatolijaus Klevakino (Naryme), iki savo 14-ojo gimtadienio nešiojusio lietuvišką Marcenijaus pavardę.
Per dvi savaites trukusią ekspediciją buvo aplankytos kunigų disidentų S. Tamkevičiaus (Krivošeno) ir J. Sasnausko (Parabelėje) tremties vietos bei sutvarkyto Kolominskije Grivy, Narymo, Ust Jamy, Kuzurovo, Kurolino, Rybinsko, Kliukvinkos, Karelino ir 86-ojo kvartalo kapinės.