Pasikviesk į susitikimą

Šiais metais „Misija Sibiras‘18“ ekspedicija išvyko į Kazachstano Respubliką, kur išsaugojo politinių kalinių atminimą Džezkazgano, Balchašo bei Karagandos apylinkėse. Aplankėme 16 kapinių, kuriose suradome ir sutvarkėme beveik 200 lietuvių kapų, sutvarkėme 4 memorialus ir pastatėme 6 lietuviškos kryždirbystės tradicijomis puoštus kryžius.

Per metus suorganizuojame daugiau nei 300 susitikimų, todėl atsakymas gali užtrukti, bet susisieksime ir suderinsime detales su kiekvienu, užpildžiusiu anketą.

Susitikimo dalyvių amžius ar grupės dydis yra neribojami, nurodykite preliminarų planą registracijos anketoje, ir mes pasiruošime susitikimui taip, kad įtrauktume bet kokią auditoriją!

Jeigu susitikimas yra renginio dalis, o renginio data nėra lanksti, prašome apie tai informuoti pastabose.

Jei turite unikalių pageidavimų arba klausimų, susisiekite su mumis telefonu +370 633 77323 arba el. paštu jauniems@jauniems.lt


Siūloma data nr. 1
Siūloma data nr. 2
Dalyvauk ekspedicijoje

Džiaugiamės, kad nori tapti ekspedicijos dalimi! Šiemet atranka į ekspediciją baigėsi. Lauksime tavo anketos kitų metų pavasarį.

Ištark, išgirsk, išsaugok
Miestas
Laikas
Uždaryti
Ištark,
išgirsk, išsaugok

Istorijos išsaugojimas yra kiekvieno iš mūsų reikalas. Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, tradiciškai vyksta tremtinių ir politinių kalinių vardų ir likimų skaitymo akcija „Ištark, išgirsk, išsaugok“, kurios metu išsaugome ne vien istoriją, bet ir kiekvieną likimą.

Projekto istorija

Mano tėvas buvo tremtinys. Jį ištrėmė 13 metų. Mano senelis buvo policininkas, močiutė – mokytoja, Šaulių sąjungos narė. Birželio 14 d. visa šeima buvo nuvežta iki Laptevų jūros. Neišgyveno jauniausioji sesutė Teresė. Todėl ir buvau akcijoje.

Žurnalistas, didžėjus Rimas Šapauskas.

2016-aisiais, minint 75-ąsias masinių trėmimų pradžios metines, projektas „Misija Sibiras“ pirmą kartą įgyvendino tremtinių ir politinių kalinių atminimo ir pagerbimo akciją „Ištark, išgirsk, išsaugok“, kurios metu buvo perskaityta 22 000 vardų, pavardžių ir likimų. Tremtinių ir politinių kalinių atminimo ir pagerbimo akcija startavo birželio 14 dieną, 13 valandą. Ji tesėsi tol, kol buvo perskaityta 22 000 pavardžių – iki birželio 15-osios, 12 valandos. Per 23 valandas prie akcijos prisidėjo 333 žmonės.

2017-ais metais akcija tęsėsi toliau, ir istorijos tiltais sujungė Vilnių, Kauną bei Klaipėdą. Buvo skaitomi ankstesnėje akcijoje dar neminėti vardai, visuose trijuose miestuose buvo perskaityta po 20 000 vardų, tad iš viso per parą visoje Lietuvoje nuskambėjo 60 000 tremtinių ir politinių kalinių vardų, pavardžių ir likimų. Prie akcijos šiuose miestuose prisidėjo daugiau nei 690 žmonių.

2018-ais akcija išaugo net į 10 didžiųjų Lietuvos miestų: Vilnių, Kauną, Klaipėdą, Šiaulius, Panevėžį, Alytų, Marijampolę, Mažeikius, Uteną, Jonavą. Akcijos metu buvo įgarsinti 105 000 vardų ir likimų, o prie akcijos tiesiogiai prisijungė daugiau nei 1 000 Lietuvos gyventojų.

Nuo pat akcijos pradžios prie jos įgyvendinimo aktyviai prisijungė jaunimo organizacijos: Lietuvos skautija, Lietuvos šaulių sąjunga bei Ateitininkų federacija.

Prie skaitymų prisidėjo ir aktorius, humoristas, laidų vedėjas Justinas Jankevičius. Pakalbintas po skaitymų Justinas papasakojo, kodėl ši akcija jam pasirodė svarbi: „Labai ačiū „Misija Sibiras“ komandai už progą prisidėti. Tremtiniai už Lietuvą atidavė viską, ką turėjo, dažnai net ir savo gyvybes. Mūsų, jaunosios kartos, pareiga yra užtikrinti, kad ši auka niekada nebūtų pamiršta, nes kiekviena tremtyje prarasta gyvybė, kiekvienas sugriautas gyvenimas yra pamatinis akmuo, ant kurio stovi mūsų tautos identitetas.“

Pavardžių skaitymo akcijoje sudalyvavo ir Azarbaidžiano bendrijos pirmininkas Mahiras Gamzajevas. „Esu Lietuvos pilietis. Kaip pilietis jaučiu moralinę ir žmogišką pareigą pagerbti tautos juoduosius istorijos puslapius. Azerbaidžaniečiai taip pat buvo tremti, tad tuo pačiu skaitydamas šias pavardes, mintyse aš pagerbiu ir savo kraštiečius. Ši akcija tarsi dvasinis tiltas tarp Vilniaus ir Baku, juk nepaisant skirtingų tautybių, žmonių širdys ir kraujas yra panašūs.“

Visuotinė tylos minutė

Birželio 14-ąją, Gedulo ir vilties dieną, kai minėsime 78-ąsias trėmimų pradžios metines, Lietuvoje skelbiama Visuotinė tylos minutė, kuomet visa šalis 11 val. 59 min. trumpam sustos. Ši iniciatyva suvienys visą Lietuvą ir privers visus minutei stabtelėti bei pagalvoti apie savo laisvės kainą.

1941 m. prasidėję masiniai lietuvių tautos trėmimai, Sibiro kryptimi per visą tremties laikotarpį pasiuntė beveik 300 000 tautiečių. Tai nesuvokiami skaičiai, kuriuos dažnai galima rasti istorijos vadovėliuose, tačiau ištremti buvo ne skaičiai, o žmonės.

Būtent todėl šiemet projektas „Misija Sibiras“ birželio 14-ąją 11:59 visoje Lietuvoje skelbia Visuotinę tylos minutę, prie kurios gali prisidėti kiekvienas. Organizatoriai ragina visą Lietuvą šiuo laiku trumpam sustoti: išjungti muzikas prekybos centruose, atsiplėšti nuo darbų, nustoti naršyti internete ir minutę pabūti su savo mintimis.

„Neįsivaizduojame liepos 6 d. be himno giedojimo ar sausio 13 d. be neužmirštuolės švarko atlape, todėl atėjo laikas įprasminti ir tą mūsų istorijos dalį, kuri susijusi su tremtimi. Gedulo ir vilties dienos minėjimai vyksta kiekviename Lietuvos mieste, o dalis miestiečių kasmet trumpam sustoja tylos minutės metu, bet šiemet laikas tai padaryti visos Lietuvos mastu.
#IŠTARK #IŠGIRSK #IŠSAUGOK bei Visuotinė tylos minutė yra du būdai, jungiantys visą Lietuvą ir primenantys, nors ir skaudžią, bet labai svarbią mūsų praeities dalį. Visuotinė tylos minutė turėtų būti ne prievolė, o pagarbus laikas, kuomet apsvarstome, kas šiandien esame. Juk, kas esame, priklauso nuo to, kas buvome“, – kalbėjo projekto „Misija Sibiras“ vadovas Ignas Rusilas.

Prie Visuotinės tylos minutės birželio 14 d. 11:59 prisidėti ir trumpam sustoti kviečiami visi kartu su savo kolegomis, draugais, artimaisiais.

Fotogalerija