Misija Sibiras
Tomskas (2015)

Tomskas (2015)

Koordinatės 56.376317, 85.057376

Ekspedicijos į Tomsko sritį metu, pažymint projekto dešimtmetį, pirmą kartą prisijungė dalyviai iš Latvijos ir Estijos. Taip buvo suvienytos trys Baltijos šalys, siekiant išsaugoti bendrą istorinę atmintį apie skaudžius XX a. vidurio istorijos įvykius.

Ekspedicijos dalyviai aplankė ir sutvarkė šias vietas: Kolominskie Grivy, Narymas, Ust Jamai, Kuruzurovas, Kurolinas, Rybinskas, Kliukvinka, Karelinas, 86 kvartalas, Belyj Jaras. Atstumas nuo Vilniaus – 4 563 km. Vietos žmonių skaičius – 1,047,394. Lietuvių tremtinių skaičius – daugiau nei 8 000.

Dešimtmečio ekspedicijos tiksluose buvo dar vienas papildomas įrašas – su Tomsko vietos valdžia suderinti leidimą, kad miesto centre esančiame skverelyje būtų galima pastatyti simbolinį paminklą Lietuvos tremtiniams. Tokius paminklus latviai, estai, japonai, vokiečiai, ukrainiečiai ir kitų šalių piliečiai pastatė jau prieš keletą metų. Tomske ši lietuviškumo salelė atsirado po mažiau nei metų.

Pažymint projekto dešimtmetį, pirmą kartą prie ekspedicijos prisijungė dalyviai iš Latvijos ir Estijos. Taip buvo suvienytos trys Baltijos šalys, siekiant išsaugoti bendrą istorinę atmintį apie skaudžius XX a. vidurio istorijos įvykius. Juo labiau, kad nuo sovietinio režimo nukentėjusių asmenų skaičiai visose Baltijos respublikose labai panašūs. Vien 1941 m. į Tomsko sritį buvo ištremta 3 900 lietuvių, latvių ir estų. Sunku įsivaizduoti, bet iš šio skaičiaus net 45 proc. žmonių buvo iš Lietuvos. Todėl toks bendras Baltijos šalių ekspedicijos rengimo žingsnis – tai dar vienas įsipareigojimas ne tik projekto „Misija Sibiras” organizatoriams, bet ir kitoms visuomenės grupėms nenustoti ir toliau rūpintis istorinės atminties išsaugojimu, pradėtu 1989 m. „Baltijos kelyje”.

Liepos 17-ąją, Pasaulio lietuvių vienybės dieną, išlydėta 16 dalyvių komanda, kurioje buvo ir savo mamos šeimos tremties vietas Tomsko srityje pasiryžęs surasti vienas iš nepriklausomybės šauklių, grupės „Antis” lyderis Algirdas Kaušpėdas. Komandai teko įveikti kliūtis, su kuriomis dar nė vienai ekspedicijai neteko susidurti, tačiau ir tai nesutrukdė aplankyti lietuvio Viktoro Panovo su žmona Lydija (Belyj Jare), Stanislavos Vitalijos Galvydytės (Parabelėje), Anatolijaus Klevakino (Naryme), iki savo 14-ojo gimtadienio nešiojusio lietuvišką Marcenijaus pavardę.

Per dvi savaites trukusią ekspediciją buvo aplankytos kunigų disidentų S. Tamkevičiaus (Krivošeno) ir J. Sasnausko (Parabelėje) tremties vietos bei sutvarkyto Kolominskije Grivy, Narymo, Ust Jamy, Kuzurovo, Kurolino, Rybinsko, Kliukvinkos, Karelino ir 86-ojo kvartalo kapinės.

Dalyviai:

Arnoldas Fokas
Ekspedicijos vadovas

Algirdas Kaušpėdas
Architektas (62 m.) 

Aivaras Treikauskas
(28 m.)

Donatas Barsys
 (23 m.)

Ignas Rusilas
Projektų vadovas (23 m.)

Julija Ciurupa
Redaktorė (30 m.) 

Justas Gulbinas
(27 m.)

Kadi Nool
 (26 m.)

Milda Pečiukaitytė
 (26 m.)

Rasa Dace Kiesnere
(25 m.) 

Tomas Martinaitis
(26 m.)

Tomas Staniulis
 (21 m.)

Unė Dabužinskaitė
Reklamos agentūros darbuotoja (26 m.)

Vaidas Ažubalis
Operatorius (30 m.) 

Veronika Tarasevičiūtė
(21 m.)

Virginija Spurytė
Žurnalistė (32 m.)