Misija Sibiras
Igarka (2016)

Igarka (2016)

Koordinatės 65.644435, 86.136285

Tai šiauriausiai nutolusi „Misija Sibiras“ ekspedicija, kurios metu savaitės susiliejo į vieną ilgą poliarinę dieną. Niekad nenusileidžiant saulei tvarkėme vienas didžiausių lietuvių kapinių buvusios SSRS teritorijoje – Igarkos kapines.

Aptikę pirmąsias kapinių tvoreles ir nuvirtusius kryžius jaunuoliai suprato, kad jų laukia daug darbo. Kapinių plotas – daugiau nei hektaras. Visa teritorija apaugusi krūmais, medžiais, kryžiai nuvirtę. Netoli kapinių įsikūrę stovyklą jaunuoliai kapinėse dirbo visą savaitę. Kasdien tvarkoma teritorija vis panašėjo į kapines, o ne tiesiog mišką, kurį rado “Misija Sibiras” dalyviai.

Išvalius teritoriją komanda atstatinėjo kryžius, kurie beveik visi nebeturi užrašų arba mirusiųjų vardai ir pavardės sunkiai įskaitomos. Per porą dienų ir bemiegių naktų komanda taip pat pastatė devynis kryžius. Trys iškilo prie 2000 m. pastatyto paminklo lietuviams atminti, trys – netoli pelkės kapinių centre, likusieji – prie įėjimo.

“Nuveikėme įspūdingą dalyką. Pats netikėjau, kad mes galime tai padaryti, ypač kai pamačiau, kaip tos kapinės atrodo”, – palikus Igarką ir netoli jos įsikūrusią “Misija Sibiras” stovyklą kalbėjo ekspedicijos vadovas Arnoldas Fokas. Jis apie kapines turėjo informacijos iš tremtinių pasakojimų, senų nuotraukų. “Žinojau, kad kapinių situacija ir padėtis yra prasta, bet nesitikėjau, kad tokia prasta bus. Pamatęs kapines supratau, kad bus sudėtinga čia mums. Tikrai buvo nelengva: buvo kas pirmas dienas dirbo, dirbo, o vėliau neliko jėgų, trūko poilsio. Žmonės tikriausiai nėra pripratę prie tiek daug fizinio darbo. Visai kita yra dirbti sunkiai vieną ar pora dienų, o čia viskas užsitęsė savaitę”, – tęsė A. Fokas.

Ekspedicijos vadovas džiaugėsi, kad per savaitę pavyko pasiekti gerų rezultatų kapinėse ir pastatyti net devynis kryžius. “Svarbu, kad šitos kapinės nebūtų pamirštos. Gerai būtų jei po kokių penkerių metų ar kažkada, atvyktų kita ekspedicija, kuri prisidėtų prie kapinių valymo”, – pastebėjo A. Fokas.

Paskutinėmis kapinių tvarkymo dienomis projekto dalyviams teko padirbėti ir naktimis. Skubėti ir dirbti baltosiomis naktimis teko dėl to, kad pavėluotai atkeliavo mediena. Devyni kryžiai Igarkos lietuvių tremtinių kapinėse buvo pagaminti iš maumedžio.

Dalyviai:

Arnoldas Fokas
Ekspedicijos vadovas

Andrius Tapinas
Žurnalistas (39 m.) 

Airida Narkutė
Gydytoja (26 m.)

Arnas Zmitra
Studentas (23 m.)

Ingrida Meškinytė
ŠMM specialistė (26 m.)

Justina Bezaraitė
Redaktorė (26 m.) 

Karolina Tamašauskaitė
Neries regioninio parko direkcijos specialistė (26 m.)

Karolis Žemaitis
Projektų vadovas (23 m.)

Krista Sabaitytė
Direktorės pavaduotoja (24 m.)

Lukas Jankūnas
Studentas (22 m.) 

Lukas Paltanavičius
Agronomas konsultantas (21 m.)

Lukas Grašys
Operatorius (30 m.)

Monika Lukoševičiūtė
Moksleivė (18 m.)

Simonas Jazavita
Istorikas (25 m.) 

Ugnė Karaliūnaitė
Žurnalistė (31 m.)

Vaidotas Steponavičius
Mokytojas (25 m.)