Misija Sibiras
Tomskas (2011)

Tomskas (2011)

Koordinatės 56.5010° N, 84.9925° E

Tomsko srityje sutvarkėme 7 kapines (Tomske, 86-ajame ir 109-ajame kvartaluose, Tunguskyj, Bore bei Centralnaja), pastatėme savo rankomis pagamintą medinį kryžių, pėsčiomis per taigą ieškodami kapinių įveikėme beveik 100 kilometrų, susitikome su lietuvių kilmės asmenimis.

Ekspedicijos dalyviai aplankė ir sutvarkė šias vietas: Tomskas, Baturine, Kanininas, Rybinskas, Kuskovas, Malinovka, Asinas, Karelinas, Belyj Jar, 109 kvartalas. Atstumas nuo Vilniaus – 4 563 km. Vietos žmonių skaičius – 1,047,394. Lietuvių tremtinių skaičius – daugiau nei 8000.

Projekto dalyviai, grįžę iš ekspedicijos, pirmiausia stebėjosi Tomsko „europietiškumu” ir kontrastais, su kuriais susidūrė keliaudami. Tomskas – modernus miestas, vienas iš svarbiausių vakarų Sibiro mokslo ir pramonės centrų, kuriame yra Rusijos mokslo ir pramonės universitetai, dramos teatras, muziejai. Tačiau visiškai šalia, vos už keliolikos kilometrų nuo miesto centro – lietuviškos visų užmiršto ir apleistos kapinės, kur vis dar stovintys mediniai kryžiai, užžėlę samanomis, pasakoja tragišką vargingai gyvenusių tremtinių XX a. vidurio mūsų tautos istoriją.

Drąsiai galima teigti, kad 2011-aisiais misija buvo įvykdyta su kaupu: ekspedicijos dalyviai Sibire atsitiktinai sutiko žmogų, Viktorą, kuris prisipažino, jog jo niekada nematytas tėvelis – lietuvis, tačiau jis nežinąs nei jo likimo, nei gyvenamosios vietos. Po didžiulių pastangų, kurias įdėjo projekto dalyvis Juozas Valčiukas, Viktoras su žmona Lydija galėjo atvykti į Lietuvą ir padėti gėlių ant savo tėvo kapo bei susipažinti su tikrais giminaičiais. Ši istorija neabejotinai verta atskiros knygos.

Dalyviai:

Arnoldas Fokas
Kilęs iš Varnių (34 m.)

Algirdas Sabaliauskas 
Kilęs iš Kretingos (25 m.) 

Andrius Didžiulis 
Kilęs iš Vilniaus (23 m.)

Andrius Romaška
Kilęs iš Jonavos (21 m.)

Aurelija Trimonytė
Kilusi iš Zarasų (23 m.)

Eglė Samoškaitė 
Kilusi iš Šiaulių (27 m.) 

Juozas Valčiukas 
Kilęs iš Kauno (26 m.)

Karolis Kaupinis
Režisierius iš Vilniaus (23 m.)

Eglė Vaisėtaitė
Kilusi iš Naujųjų Valkininkų (23 m.)

Lina Krilavičiūtė 
Kilusi iš Vilniaus (23 m.) 

Miglė Satkauskaitė
(19 m.)

Milda Vitkutė
Kilusi iš Akademijos (24 m.)

Petras Petkevičius
Kilęs iš Panevėžio (21 m.)

Simonas Vitkevičius 
Kilęs iš Anykščių (21 m.) 

Mingailė Jurkutė
Kilusi iš Vilniaus (27 m.)